Jak się przygotować do sauny fińskiej?

Sauna finska

19-12-21

Sauna fińska - jak działa?

Sauna jest nagrzana do temperatury około 90-110 stopni Celsjusza - im goręcej, tym lepiej, ponieważ w tej temperaturze efekt pocenia się jest maksymalny. Wysoka temperatura jest utrzymywana przez spalanie drewna, które jest wkładane do pieca, który również jest częścią sauny. Ciepło jest rozprowadzane po całym pomieszczeniu za pomocą systemu przewodów kominowych, które są wykonane z cegły.

Typowa sauna jest mała i ma niski dach, dzięki czemu ciepło jest maksymalnie wykorzystywane, a wilgotność utrzymywana na wysokim poziomie. Typowa sauna ma wymiary około 4x4x2 metry i może pomieścić 8-10 osób (choć w razie potrzeby może ich być więcej). Wysoka wilgotność jest ważna, ponieważ sprawia, że pory w skórze otwierają się i pozwalają toksynom wydostać się z organizmu.

Ważne jest, aby wilgotność utrzymywała się na wysokim poziomie nawet wtedy, gdy użytkownik nie przebywa w saunie. Wysoką wilgotność utrzymuje się poprzez polewanie wodą gorących kamieni, które służą do ogrzewania sauny.

sauna finska

Jakie są zalety sauny fińskiej?

Częste korzystanie z sauny przynosi wiele korzyści, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Najbardziej oczywistą z nich jest relaksujące i kojące uczucie ciepła. Wysoka wilgotność powietrza w saunie powoduje otwarcie porów, co umożliwia uwolnienie toksyn i zanieczyszczeń z organizmu. Jest to również powód, dla którego pobyt w saunie może być korzystny dla osób cierpiących na łuszczycę lub inne choroby skóry.

Dzięki regularnym wizytom w saunie można również schudnąć. Temperatura panująca w saunie jest tak wysoka, że pocimy się bardzo obficie. Może to spowodować utratę około 0,9 kg na godzinę pobytu w saunie - mówiąc prościej, można chodzić do sauny i tracić na wadze.

Jakie rodzaje sauny fińskiej możemy spotkać na rynku?

Jeśli zdecydowałeś, że sauna jest dla Ciebie odpowiednia i jesteś gotów ją kupić, na rynku znajdziesz szeroki wybór. Istnieją różne rodzaje saun, takie jak sauny elektryczne, sauny z bali i sauny na podczerwień. Dostępnych jest także wiele różnych marek i modeli.

Gdy już zdecydujemy, jaki typ sauny najlepiej odpowiada naszym potrzebom, należy podjąć kilka decyzji dotyczących wyglądu i koloru. Można również zbudować własną saunę, jeśli ma się czas i umiejętności. Wiele rei-s (japońskich zakładów stolarskich) oferuje możliwość zbudowania własnej sauny, można też zrobić to samemu. Można też kupić zestawy do budowy sauny w Internecie lub w sklepach.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne zbudowanie sauny, należy pamiętać, że może to być długi i żmudny proces. Jednak w ostatecznym rozrachunku efekty są tego warte.

Dodane przez użytkownika cate.cate@wp.pl

Wpisy dotyczace artykułu

Ostatnio na naszym blogu